ÇOCUĞUM NEDEN SOSYAL DEĞİL ?

Gençlerde Sosyal Kaygı

Kaygı; hayatta yaşadığımız mutluluk, hüzün, acı, neşe vb. birçok duygu gibi yaşamamızda olması gereken bir duygudur. Kişinin özellikle tehlike veya tehdit olarak algıladığı durumlarda yaşadığı ve duygusal, davranışsal, fiziksel olarak birtakım tepkilere yol açan doğal bir duygudur.

Sosyal kaygı ise, bireyin, alışkın olmadığı sosyal durumlarla karşılaşmaktan veya kendi davranışlarının eleştirilebileceği durumlara düşmekten aşırı biçimde korkması ve bu yüzden bu tür durumlardan kaçınmasıdır. Örneğin; topluluk önünde konuşmak, yeni bir ortama girmek, yeni insanlarla iletişim kurmak gibi birçok durumda kişi kendi davranışlarının sürekli eleştirileceğine inanarak bu ortamlarda bulunmaktan kaçınabilir. 

Ergenlik döneminde birey, özellikle kendi davranışlarına, dış görünüşüne, başkaları tarafından nasıl algılandığına daha fazla dikkat ettiği için bu dönemde bireyin sosyal kaygı yaşıyor olması, ergenlik gelişimi için birçok noktada olumsuzluk yaratabilir. Çünkü bu dönem akran ilişkilerinin büyük önem kazandığı, karşı cinse yönelik ilginin ve karşı cinsle arkadaşlıklarda ilk denemelerinin yapıldığı ve okul başarısının, sınavların çok önemli olduğu bir dönemdir. Sosyal kaygı problemi olan kişilerde, özellikle ergenlik dönemi için ebeveynlerin desteği oldukça önemlidir. Sosyal kaygıya sahip ergenlerde, ailelerin genelde yaptığı en büyük yanlış onu çekingenliğinden ötürü eleştirmeleri ve böylece düzeleceğini zannetmeleridir. Halbuki bu şekilde ergenin kendine güveninin iyice azalması, kendisine daha fazla dikkat etmesi ve kendini eleştirir gözlerle izlemesine yol açar. Dolayısıyla ergenin sahip olduğu kaygı daha artar. Bunun aksine, ebeveynlerin yapabileceği en iyi şey ergene kendi sosyal becerilerini geliştirebileceği ortamlar sağlamaktır. Bu ortam kendisini daha güvenli hissettiği yakın arkadaş çevresi ile bağını güçlendirmesini destekleyerek, kendisini güvenli hissettiği alanlara yönlendirerek sağlanabilir. Örneğin, sosyal becerileri yetersiz olan ama sporda başarılı olan bir ergen spor yapmaya yönlendirildiğinde sporda başarılı olması kendine güveninin artmasını sağlayacak ve bu da sosyal ortamlarda da daha güvenli davranabilmesine yardımcı olacaktır. Ailelerin özellikle çekingen çocuklarını eleştirerek düzeltebilecekleri yanılgısından mutlaka kurtulmaları gerekir.

Lise eğitimimiz hakkında bilgi almak için tıklayınız!

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki
UYKU VE ÖĞRENME İLİŞKİSİ

UYKU VE ÖĞRENME İLİŞKİSİ

Birçok araştırmaya konu olmuş olan “ insanlarda uyku ve öğrenme arasındaki

Sonraki
ÇOCUKLARDA YALAN SÖYLEME DAVRANIŞI

ÇOCUKLARDA YALAN SÖYLEME DAVRANIŞI

Çocukluk çağı her bireyin içinde bulunduğu yaş atladıkça bazı zorluklar ile

Bu İçerikler Hoşunuza Gidebilir
Total
0
Share