ERGENLERDE YEME BOZUKLUKLARI

Ebeveynlere Tavsiyeler

Ergenlik dönemi; çocukluktan erişkinliğe kadar bireyin her yönden değiştiği ve geliştiği önemli bir süreçtir. Birey fiziksel, ruhsal, hormonal, sosyal, bilişsel olarak her açıdan bir değişim gösterir. Büyüme ve gelişmenin en hızlı olduğu dönemdir.

Ruhsal değişimlerin oldukça yoğun olduğu bu dönemde, birey psikolojik bozukluklara daha fazla yatkındır. Bu psikolojik bozukluklardan biri de yeme bozukluklarıdır. Ergenin içinde bulunduğu ortam, aile, arkadaş, sosyal medya gibi birçok etmen yeme bozukluklarının yaygın sebeplerindendir. Bireyin dış görünüşüne daha fazla dikkat ettiği, fiziksel değişimlere daha duyarlı hale geldiği bu dönemde; çevrenin en ufak bir tutumu bile ergen için çok önemli bir detay haline gelebilir. Yapılan araştırmalarda, yeme bozukluğu olan kişilerin %95’inin 12-25 yaşları arasında olduğu tespit edilmiştir.

Yeme bozukluğunun nedenlerine bakıldığında; çocukluk dönemi travmaları, genetik faktörler, psikolojik faktörler, sosyal faktörler (aile, akran, …), nörolojik faktörler gibi birçok neden söz konusudur. Örneğin; dış görünüşe oldukça dikkat eden, eleştiren, baskı kuran ebeveynlerin çocuklarında yeme bozuklukları riski daha fazladır.

    Peki başlıca yeme bozuklukları nelerdir?

  • Anoreksiya Nervoza: Bireyin olması gereken kilonun çok altında olmasına rağmen, kendini hep kilolu görme ve zayıf olduğunu kabul etmeme durumunun söz konusu olduğu yeme bozukluğudur. Kişi kilo alma korkusuyla, yeme davranışını kısıtlar.
  • Bulimia Nervoza: Kusma hastalığı olarak bilinen Bulimia Nervoza, bireyin aşırı yeme nöbetleri sonrasında kendini kusturma, idrar çıkartıcı ya da ishal yapıcı ilaçlar kullanma gibi yollara başvurduğu yeme bozukluğudur. Anoreksiyadan farklı olarak, Bulimia Nervoza olan bireylerin kiloları normal ya da normalin üzerindedir.
  • Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu: Son dönemlerde adını sıklıkla duyduğumuz tıkanırcasına yeme bozukluğu, bireyin sıklıkla tıkanırcasına yeme nöbetleri geçirmesine denir. Bulimia Nervozada olduğu gibi, bireyin kendini kusturma davranışları görülmez.

Yeme Bozukluğunu Önlemek İçin Ebeveynlere Tavsiyeler

  • Öncelikle yeme bozukluklarının beslenme alışkanlıklarından çok psikolojik ve çevresel faktörlerin etkisiyle ortaya çıktığını göz ardı etmemek gerekir. Ebeveynler olarak; ergenlik dönemindeki bireylerin söylenenlere daha duyarlı olduğunu, kelimelere çok daha fazla dikkat ettiğini unutmamalıyız.
  • Ergenlik döneminde birey baskı altında olmaktan hiç hoşlanmaz. Dolayısıyla aşırı kontrolcü davranmak ebeveyn ve çocuk arasındaki ilişkiyi olumsuz etkiler. Yeme alışkanlıklarında da aynı durum söz konusu olduğunda bireyin yeme bozukluğu riski artabilir. Bu noktada; ebeveynler olarak çocuklarınız üzerinde aşırı kontrolcü davranmamak daha yararlı olacaktır.
  • Özellikle sosyal medyadaki güzellik algısının ergenlere empoze edilmesi, yeme bozukluğunun başlıca nedenlerinden biridir. Bu noktada ebeveynler olarak çocuklarınızı, fiziksel değişimleriyle ilgili bilgilendirmeniz, kendilerini değerli hissettirmeniz çok önemli olmaktadır.
  • Son olarak; çocuğunuzda yeme bozukluğu olduğunu düşünüyorsanız mutlaka bir uzmanla görüşmeli, erken müdahale için adım atmalısınız.

Lise eğitimimiz hakkında bilgi almak için tıklayınız!

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki
ÖZGÜL ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ

ÖZGÜL ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ

Özgül öğrenme güçlüğü, bir çocuğun zekasının normal veya normalin üstünde

Sonraki
UYKU VE ÖĞRENME İLİŞKİSİ

UYKU VE ÖĞRENME İLİŞKİSİ

Birçok araştırmaya konu olmuş olan “ insanlarda uyku ve öğrenme arasındaki

Bu İçerikler Hoşunuza Gidebilir
Total
0
Share