Disleksili Bireylerin %80’i Normal Veya Üstün Zekalı

Dünya genelinde her 5 çocuktan birinin disleksi ve Türkiye’de resmi olarak bir tarama yapılmasa da özel araştırmalarda elde edilen verilere göre …

Dünya genelinde her 5 çocuktan birinin disleksi ve Türkiye’de resmi olarak bir tarama yapılmasa da özel araştırmalarda elde edilen verilere göre 20 bini aşkın dislektik çocuk bulunuyor. Toplumda disleksili bireyler hakkında oldukça yanlış bir kanı hakim. Oysa disleksi bir engel değil. Dislektik bireylerin yaklaşık %80’i üstün zekalı ve bu kişiler doğru yönlendirildiğinde toplumda iz bırakan bireyler oluyorlar. Tıpkı disleksili olan Einstein, Agahta Christie ya da Walt Disney gibi. Dünya ve sanat tarihine yön veren bireylerin içinde de çok fazla dislektik isim var. Bu kişiler engelli değil sadece öğrenme biçimleri farklı. Farklılıkları da eğer doğru zamanda fark edilir ve yönlendirilirse toplumun gıpta ettiği isimler arasına adlarını yazdırabiliyorlar. Disleksi hakkında daha fazla bilgi öğrenmek istiyorsanız buraya tıklayarak ilgili makaleye ulaşabilirsiniz.

“VARSA YOKSA DİSLEKSİ” 27 KASIM’DA BAŞLIYOR

Disleksiyle ilgili bilgilendirme ve farkındalık yaratma üzerine uzun süredir çalıştıkları bir dizi sosyal sorumluluk projesini hayata geçirmeye hazırlanan Türkiye Disleksi Vakfı, 27-29 Kasım tarihleri arasında online bir etkinlik gerçekleştiriyor. Halka açık olan bu etkinlik; workshoplar, seminerler, akademik çalışmalar, sanatçı videoları ve sokak röportajları gibi her açıdan dolu bir içerikle geliyor. En önemli kısmı ise online bir disleksi testi yapılacak olması. Katılımcılar, hem kendileri hem de çocukları için hazırlanan bu online teste tamamen ücretsiz olarak ulaşabilecek. Testin sonunda, ilgili kişinin risk grubunda olup olmadığı anlaşılacak, risk grubunda olan kişiler bizimle bağlantı kurarak vakfımızdaki uzmanlardan yardım alabilecek. Vakıf tarafından yapılan açıklamaya göre; “Varsa Yoksa Disleksi” sosyal sorumluluk projesiyle toplamda 5,5 milyon kişiye ulaşılması ve test sonucunda disleksiyle ilgili Türkiye’de önemli bir verinin toplanması hedefleniyor.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki
Okul Çağında Diyabete Dikkat!

Okul Çağında Diyabete Dikkat!

Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet, yaşam boyu devam eden

Sonraki
Çocuklara Grip Aşısı Yapılmalı mı?

Çocuklara Grip Aşısı Yapılmalı mı?

Hem okulların açılması hem de mevsimsel değişikliklerin yaşanması nedeniyle

Bu İçerikler Hoşunuza Gidebilir
Total
0
Share