Depremi Çocuklara İyi Anlatmak Onları Rahatlatır

Hepimizi derinden etkileyen deprem sonrası medyada yer alan görüntüler, haber bültenleri ise özellikle çocukların kafasına korku ve tedirginliği beraberinde getirerek kazındı.

Hepimizi derinden etkileyen deprem sonrası medyada yer alan görüntüler, haber bültenleri ise özellikle çocukların kafasına korku ve tedirginliği beraberinde getirerek kazındı. Peki depremi çocuklara nasıl anlatmalıyız?

Peki bu noktada yetişkinler çocuklara deprem gerçeğini nasıl anlatmalı?

Etraftaki yetişkinlerin söz ve davranışlarına dair dikkatli davranması halinde depremin çocuklar üzerinde travmatik sonuçlarının çok aza indirgeneceğini ifade eden uzmanlar, depremin travmatik hale gelmesinde, çocukların etrafında bunun ne kadar büyük felaket olduğuna dair konuşmaların yapılmasının çok etkili olduğunu söylüyor.

Depremin Nedenleri Anlatılmalı

Deprem hakkında çocukların yanında konuşulmaması gerekenlerin yanında çocuklarla birlikte konuşulması gerekenler de var. Çocuklara, depremin ne olduğunu, nasıl bir yerküre olayı olduğunu açık ve yaşına uygun biçimde geçiştirmeden anlatırsak bu onları rahatlatıyor. Çünkü işin gerçeğini anlatmak, depremi anlamlandırmalarına yardımcı oluyor. Bizim yapmamız gereken öncelikle anlam vermelerini sağlamak.

Haberler Çocukları Strese Sokabilir

Çocukların yanında standart haberlerin izlenmemesi gerektiğini vurgulayan uzmanlar ne kadar deprem sürecine maruz kalınır, izlenirse çocukların o kadar travmatik süreçler yaşayacağını belirtiyor. Güvenilir bir yetişkinin çocuğa ne olup bittiğini kısaca aktarması, çocuğun kendisini güvende hissetmesi için çok önemli. Yetişkin kişinin “Bir yere gitmiyorum, seninle kalmaya devam edeceğim’ demesi lazım. Elbette bu konuşmaların ailenin birlikte ve güvenli bir ortamda olması önemli.10 yaş altı çocukları depremin yol açabileceği olumsuz psikolojiden korumak için bu konuları oyun oynayarak konuşmak gerekiyor.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki
Çocuklarda Sağlıklı ve Düzenli Bir Uyku İçin 5 Öneri
çocuklarda düzenli ve sağlıklı uyku

Çocuklarda Sağlıklı ve Düzenli Bir Uyku İçin 5 Öneri

Çocuklarda gelişimin en önemli yapı taşlarından biri de beslenmeyle birlikte

Sonraki
Cihangir Okulları Tarihçesi

Cihangir Okulları Tarihçesi

İş İnsanı ve Eğitim Gönüllüsü Sayın Ergül CİHANGİR tarafından 1996 yılında

Bu İçerikler Hoşunuza Gidebilir
Total
0
Share