ÇOCUKLUK DÖNEMİNDE BENLİK GELİŞİMİ

Sevgi ve Kabulü Koşullara Bağlamak

Çocukluktan itibaren bireyin kendisiyle ilgili görüş ve algı biçimi olan benlik, gelişmeye başlar. Değerlilik, yeterlilik, yapabiliyor olma duyguları ise benlik gelişiminin temel öğeleridir. Başta anne, baba ve çocuğun yaşamındaki önemli insanların çocuğa yaklaşım ve davranışları, benlik gelişiminde temel rol oynar. Kendisi ile ilgili çevresinden olumlu geri bildirimler alan çocuk kendini değerli görecek ve öz değer geliştirecektir.

Çocuğun benlik saygısı oluşumunda ebeveyn birinci derecede önemlidir. Doğumla başlayan bu ilişki çocuğun , ebeveynleriyle  girdiği ilişkilerde beğenildiği, kendince başarı saydığı şeyler ebeveynleri tarafından kabul edilip, takdir edildiği ölçüde olumlu yönde ilerleyecektir. Benlik saygısı, özgüven gelişimi  çocuğun en değerli varlığı olan anne babasının ona verdiği değerle sıkı sıkıya ilintili olup daha sonrasında kardeşler, arkadaşlar ve öğretmenleriyle olan ilişkileri, onlardan aldığı tepkilerle de gelişen ve değişen bir süreçtir. Çocuk için önemli kişilerden onay ve takdir görmesi gelişimini ne kadar olumlu etkileyecekse, ona karşı olan sevginin ve kabulün koşullara bağlanması, çocuğun sevgiyle tehdit edilmesi de benlik gelişimini bir o kadar olumsuz etkileyecektir.

Çocukluk çağlarında sevgi ve değeri en küçük bir hatasında kaybedebileceği kaygısını taşıyarak büyüyen bir çocuk, yetişkinliğinde de çevresiyle iletişiminde bu kaygıyı devam ettirecektir. Bu yüzden çocuğun olumsuz bir davranışını kendi istediğimiz davranışla değiştirmek ya da onu cezalandırmak için ‘’Böyle yaptığın için artık seni sevmeyeceğim.’’ ya da ‘’ bu davranışın yüzünden kimse seninle konuşmayacak, yanında olmayacak.’’ gibi çocuğun öz benliğini etkileyecek keskin cümlelerden kaçınıp, çocuğunuzun her doğru ya da yanlış davranışında yanında olduğunuzu ve sizin sevginizi kaybetmeyeceğini hissettirmeniz çok önemlidir.

Çocuğun dünyasını anne babası ve yakın çevresi oluşturmaktır. Bu açıdan bakıldığında hayatını kapsayan ve onun hayata karşı duruşunu belirleyecek, anne babasıyla olan ilişki onun dünyaya bakış açısını ve hayatında karşılaşabileceği ilişki ve iletişimlerini nasıl kuracağını gösterir.Unutulmamalıdır ki çocuklarımızın her koşulda anne babasının yanında olduğunu ve sevildiğini bilmesi, bu durumun  değişmeyeceğinin güveni onun hayatında sağlıklı adımlar atmasını olumlu yönde etkileyecektir.

Okul Öncesi eğitimimiz hakkında bilgi almak için tıklayınız!

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki
ÖĞRENME SÜRECİNE SANATIN ETKİSİ

ÖĞRENME SÜRECİNE SANATIN ETKİSİ

Günümüzde akademik başarının en büyük gerekliliklerinden biri, var olan eğitim

Sonraki
ÖZGÜL ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ

ÖZGÜL ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ

Özgül öğrenme güçlüğü, bir çocuğun zekasının normal veya normalin üstünde

Bu İçerikler Hoşunuza Gidebilir
Total
0
Share