ÇOCUKLARDA YALAN SÖYLEME DAVRANIŞI

Çocukluk çağı her bireyin içinde bulunduğu yaş atladıkça bazı zorluklar ile karşılaştığı aynı zamanda yaşamış olduğu sorunlara çözümler üretmeye çalıştığı bir dönemdir. Bu dönemde çocuklar sorunlarla baş etme konusunda bazen kısa yol olarak yalan konuşmayı, uzun bir zaman diliminde ise yalan konuşmayı bir davranış haline getirirler.

Yalan söyleme davranışı çocuklarda genellikle anne ve babalarının istemedikleri bir şeyi yaptıklarında kızmamaları ve fazla tepki vermemesi için başvurduğu ilk yollardan biridir. Yetişkinlerin vereceği tepkiyi bilmeyen, anne ve babası ile yapmış olduğu hataları açık bir şekilde konuşamayan, karşısındaki kişinin onu tekrar sevmeyeceğinden korkan ve bunun gibi birçok nedenden dolayı çocuklar yalan söylemeye başvururlar. Bilinmesi gereken en temel nokta yalan söyleme davranışındaki yaş aralığıdır. 3-6 yaş arasındaki çocuklar genellikle hayal gücünün ürünü olarak yaşadıkları şeyleri fazlasıyla abartarak anlatırlar veya yaşamadıkları durumlardan yaşamış gibi bahsedebilirler. Bu çocuğun yalan söylediği anlamına gelmez. 3-6 yaş aralığındaki bir çocuk yalan ve gerçek ayrımını henüz net yapamamaktadır. Yalan ve gerçek arasında ki ayrımı bir çocuk 7 yaşından sonra daha sağlıklı olarak ayırt edebilmektedir. Tam anlamıyla çocukların yalan konusunda hassasiyetlerin gelişmesi ve farkındalığın arttığı yaş ise 11-12 yaş aralığıdır.

KENDİNİ KORUMA: Çocukların yalan söyleme davranışına ilk adım atmasının başlıca nedenleri arasında kendini koruma düşüncesi yer almaktadır. Çocuğun yapmış olduğu hatalar sonucunda verilen cezalar buna sebep olmaktadır.

SEVİLMEDİĞİNİ VEYA YETERİ KADAR İLGİ GÖRMEDİĞİNİ HİSSETME:  Anne ve babasından veya arkadaşlarından, sınıf içinde öğretmeninden yeteri kadar ilgi göremeyen çocuklar dikkat çekebilmek ve daha görünür olabilmek adına yalan söylemeye başvurabilirler.

ROL MODEL ALMA: Anne ve babasından veya yakın temas kurduğu yetişkinlerden yalan söylendiğini gören çocuk yetişkinlerini örnek almak isteyebilir.

PATOLOJİK NEDEN: Çocukların gerçekle hiçbir bağı olmayan olaylar anlatması ve herkesin buna inanmasından dolayı zevk duymasıdır. Düzenli olarak bu davranışın sürmesi ise sağlıksız arkadaş ilişkilerinin gelişimine neden olabilir.

Çocuklarda Yalan Söyleme Davranışı Nasıl Engellenir?

Uzun ve düzenli olarak kendini gösteren yalan söyleme davranışı çocukluk zamanında müdahale edilmediği durumlarda yetişkinlik döneminde bireyin sağlıksız ilişkiler kurmasına neden olabilir. Farkında olmadan anne ve babaların çocuklara söz verip daha sonra tutamadığı durumlarda çocuklar tarafından yalan söylemek gibi algılanabiliyor. İlk olarak anne ve babaların çocuklarına karşı açık ve net açıklamalar yaparak tutarlı bir duruş sergilemesi gerekmektedir. Yaşam koşulları ve zorlu iş hayatı bazen birlikte paylaşım yapmaya engel olabiliyor. Böyle zamanlarda çocuklar ile daha fazla vakit geçirmek, günün nasıl geçtiğini sormak ve mutlaka birlikte bir aktiviteye katılmak oldukça önemlidir. Temel bakım veren kişiler, anne ve babalar, büyük kardeşler evde ve dışarda bir göz tarafından izlendiğini hiçbir zaman unutmamalıdır. Çocuklar rol model olarak sizin doğru davranışlarınızın yanında olumsuz davranışlarınızı da örnek almaktadır. Tüm bu nedenlerin dışında eğer çocuk sadece yalan söylemek için zaman yaratıyor, söylediği yalanlardan büyük zevkler alıyor ve tüm uyarı ve müdahalelere rağmen bu davranışa devam ediyor ise bir uzmandan destek alabilirsiniz.

İlkokul eğitimimiz hakkında bilgi almak için tıklayınız!

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki
ÇOCUĞUM NEDEN SOSYAL DEĞİL ?

ÇOCUĞUM NEDEN SOSYAL DEĞİL ?

Gençlerde Sosyal Kaygı Kaygı; hayatta yaşadığımız mutluluk, hüzün, acı, neşe vb

Sonraki
BELİRSİZLİK, KIYAS VE GELECEK KAYGISI

BELİRSİZLİK, KIYAS VE GELECEK KAYGISI

Günümüzde yaşadığımız koşullar düşünüldüğünde gelecek kaygısının en çok ergenlik

Bu İçerikler Hoşunuza Gidebilir
Total
0
Share