Çocuklarda ve Ergenlerde Kaygı Bozuklukları

İnsanın bedensel ve ruhsal varlığını tehlikede görmesi sonucu yaşadığı huzursuzluk, korku ve kaygıya neden olur. İnsanın yaşamını tehdit eden gerçek tehlike karşısında hissedilen duygu korku şeklinde adlandırılmaktadır. Nedeni belli olmayan, hiçbir somut tehlike olmamasına karşın kişinin yaşadığı huzursuzluk, tedirginlik hali ise kaygı (anksiyete) olarak adlandırılmaktadır.

Kaygı, sağlıklı bireylerde yaşam boyu deneyimlenen, bireylerin gelişimi sırasında koruyucu işlevi olan normal bir duygudur. Ancak kaygı bozuklukları belirgin sıkıntı ve işlev kaybına neden olan korku ya da endişe ile karakterizedir. Birbirinden ayırt etme sürecinde uyarıcı bir ortam olduğunda kişinin kaygıdan kurtulabilme yetisi olup olmadığına bakılmaktadır.

Çocuklarda kaygı bozukluğu, çocukluk çağında en sık görülen ruhsal bozukluklarda birinci sıradadır. Fizyolojik, duygusal, bilişsel ve davranışsal etkilerinden ötürü kaygı bozukluğunun tüm tipleri, çocukların işlevselliğini oldukça olumsuz etkilemekte ve tedavi edilmediği takdirde özellikle aile, arkadaş ve okul alanlarında olumsuz sonuçlar doğurmaktadır.

Çocuklarda Kaygı Bozukluğunun Nedenleri Nelerdir?

Çocukluk döneminde çocuğun gücünü aşan gelişim görevlerini yerine getirmesini beklemek ve yapması için zorlamak, yanlış rol model olmak ve yanlış anne-baba tutumları,  reddedici ve küçük düşürücü tutumlar çocukların kaygılı bir duruş yaratmasına sebep olur ve ilerleyen zamanlarda da ergenlik döneminde devam eden alaycı tavırlar kaygının yıkıcı boyutlara taşınmasına sebep olan ciddi etkenlerdir.

Çocuklarda Kaygı Bozukluğunun Belirtileri Nelerdir?

Hırçınlık, alt ıslatma/dışkı kaçırma, tırnak yeme, mide ağrıları, bulantı, nedensiz ağlama nöbetleri gibi belirtiler gözlemlenebilir.

Ergenlikte Yaşanan Kaygı Bozukluğunun Belirtileri Nelerdir?

Elbette belirtilerde değişiklik olabilir. Genel hatları ile fiziksel semptomlar gösterebilirler. Örneğin; kas gerginliği, aşırı yorgunluk, mide bulantısı, baş ağrısı, göğüs ağrısı, kramplar gibi. Aynı zamanda içsel olarak aşırı korku ya da endişe, stres, uyanık olma hali gibi.

Çocuğunuzun kaygı bozukluğu ile başa çıkabilmesine yardımcı olmak için evde yapabileceklerinizden bazıları;

  • Çocuğunuzun hislerine önem verin
  • Çocuğunuzun kaygılarını paylaşabilmesi için alan yaratın.
  • Çocuğunuzu dinleyin ve onu anlamaya çalışın.
  • Kaygılarını küçümsemeyin ve kaygıları sebebi ile onu yargılamayın.
  • Çocuğunuza mükemmel olmak zorunda olmadığını hatırlatın.
  • Çocuğunuzun küçük başarılarını fark edin ve fark ettiğinizi sözel olarak dile getirin.
  • Hisleri hakkında “kaygılanıyor musun?” gibi yönlendirici sorular yerine “ne hissediyorsun?” gibi açık uçlu sorular sorun.
  • Çocuğunuzla birlikte sakinleşme egzersizleri yapın.

Ortaokul eğitimimiz hakkında bilgi almak için tıklayınız!

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki
Okul Öncesi–Özgüven Kazanılır Mı ?

Okul Öncesi–Özgüven Kazanılır Mı ?

Özgüven bir çocuğun kendisine yönelik iyi duygular geliştirmesi sonucu kendisini

Sonraki
BAŞARI NEDİR?   NE DEĞİLDİR?

BAŞARI NEDİR?   NE DEĞİLDİR?

“Başarı nedir?

Bu İçerikler Hoşunuza Gidebilir
Total
0
Share