ÇOCUKLARDA SEÇİCİ KONUŞMAZLIK

Çocuklarda kaygının engelleyebildiği şeylerden biri konuşmadır. Çocuk kendini rahat hissettiği durumlarda konuşabiliyorken, kaygısının arttığı durumlarda konuşamaz, konuşmak istemez. Bu durum en az 1 aydır devam ediyor ve çocuğun eğitimle ilgili başarısını engelliyorsa bu durum “seçici konuşmazlık” olarak tanımlanır.

Seçici Konuşmazlık ( Selektif Mutizm ) Neden Olur?

Aşırı kontrolcü ve baskıcı aile yapısı, akran iletişiminin sınırlı olması, çocuğun kendini ifade etmesine izin verilmemesi gibi bir çok neden seçici konuşmazlığa sebep olur. Seçici konuşmazlığa  eşlik edebilecek rahatsızlıklar arasında en çok; sosyal fobi, kaçınma bozukluğu, basit fobi enürezis, enkoprezis , obsesif-kompulsif bozukluk, konuşma ve dil bozuklukları görülür.

Eğer bir çocuk veya ergen alışılagelen bir zaman diliminden daha uzun bir sürede, belirli ortamlarda ve/veya belirli kişilere karşı, bu ortamlarda konuşulan dili yeterli derecede veya tamamen kullanabilme yeteneğine sahip olduğu halde konuşmuyor, susuyorsa bu kişide selektif mutizmden bahsedilebilir. (Bahr, R. in Sprachjeilarbeit )

 Yukarıdaki tanımlarda anlaşılacağı üzere selektif mutizm çocuklar konuşabilme yeteneğine sahiptirler. Ancak belirtildiği üzere belirli ortamlarda veya belirli bir topluluğa karşı konuşmada tutukluluk gösteririler. Ama bu tutukluk çocuğun kendisini güvende hissettiği tanıdığı bildiği yakın çevresinde kendisini göstermez. Bu durum genellikle ev ortamında gözlenir. Çocuk evde akıcı bir şekilde  gibi konuşur. Çekingenlik ve/veya utangaçlıktan/tutukluktan eser dahi yoktur. Bilinen bazı vakalarda, evde çocuğun tanımadığı kimselerin bulunması veya çocuğun sık görüşmediği akrabalarının ziyarete gelmesi durumunda çocukların mutizm davranışları gösterdiği gözlenmiştir. Bunun nedeni çocukların bu kişileri de kendileri içim yabancılar sınıfına koymalarıdır. Selektif mutizm  çocuklar konuştukları kişileri veya kendilerini ifade ettikleri ortamları bilinçsiz olarak seçerler. Genellikle ortamı veya kişiyi seçme özgürlüğü söz konusu değildir. Çocuklar konuşmadıkları ortamlarda kendilerini mimikleriyle veya yazılı olarak ifade etme yoluna giderler. Fakat yine de çocuğun genelde kendini ifade etme şekli güvendiği ortamlar dışında ciddi bir şekilde rahatsızlıktan etkilenmiş olabilir. Örneğin çocuk sessizlik teması açıldığında başını önüne eğer, vücudunu yan tarafa çevirir veya katı bir şekilde hareket etmeden durabilir.

Selektif Mutizm ortaya çıktığı yaş grubuna göre iki gruba ayrılır:

3- 4  yaşları arasında sessizlik / suskunluk gözleniyorsa erken dönem selektif mutizm, 4-5 yaşlarından itibaren gözleniyorsa geç  mutizm olarakta adlandırılır.  Yaşlar arasındaki geçiş, bozukluğun çocuğun yaşamındaki değişikliklerin onun için‚ yeni olması ve bununda beraberinde adaptasyon ve entegre olmak zorunluluğu anlamına geldiği ipucunu veriyor.

Aşağıda belirtilen özelliklerin gözlemlenmesi halinde bir uzmana başvurmak yararlı olacaktır. 

  • Çocuğun konuşmaması onun eğitimini, akademik başarısını ve/veya sosyal ilişkilerini bozmaya başlamışsa,
  • Ev ortamında sağlıklı iletişim kurup, okul ortamında iletişim kopukluğu yaşamaya başlamışsa,
  • Sosyal ortamda konuşulan dili bilmemeye veya rahat konuşamamaya bağlı fazla kaygılanmaya başlamışsa,

Bu zorluk, bir iletişim bozukluğuna veya psikotik bir sürece bağlı değildir. En kısa zamanda bir uzmana başvurulması faydalı olacaktır.

Okul Öncesi eğitimimiz hakkında bilgi almak için tıklayınız!

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki
AİLE ORTAMINDA DİSİPLİN SAĞLAMAYA ÇALIŞIRKEN NELERDEN KAÇINILMALIDIR?

AİLE ORTAMINDA DİSİPLİN SAĞLAMAYA ÇALIŞIRKEN NELERDEN KAÇINILMALIDIR?

Disiplin kelimesinin sözlük anlamına bakıldığında “İçinde bulunulan topluluğun

Sonraki
KAHKAHANIN PEŞİNDE

KAHKAHANIN PEŞİNDE

Gülmek sağlıktır, 1995 yılında ilk defa bir tıp doktoru olan Madan Kataria

Bu İçerikler Hoşunuza Gidebilir
Total
0
Share