BAŞARI NEDİR?   NE DEĞİLDİR?

“Başarı nedir?” diye kendimize sorduğumuzda hiç düşünmeden verdiğimiz cevaplar arasında,  acaba hangileri yer almakta?

Başarı ve Mutluluk

Hangimiz yaşamımızda başarıyı gerçekleştirmenin ne olduğunu bir an durup düşünüyoruz?  Hepimiz başarılı olmak, başarılı hissetmek ve başarılı yaşamak istiyoruz. Ama gerçekten “Başarı nedir?” diye kendimize sorduğumuzda hiç düşünmeden verdiğimiz cevaplar arasında,  acaba hangileri yer almakta? Para, zenginlik, güç, eğitim, kariyer ve diğer binlerce şey.

Peki, gerçekten başarı ne değildir?

Başarı iyi bir iş veya iyi bir sosyal statü gibi belirli bir nesneyi elde etmek değildir! Bu şekilde varsayarak başarılı olacağımıza inanmak kolaydır. Ancak başarı tanımımızı bir veya iki başarıya dayandırırsak, hayal kırıklığına uğrama ihtimalimiz çok yüksektir. Şu da bir gerçek ki, başarılardan bazılarının, en büyük başarısızlıklardan kaynaklandığını da unutmamak gerekir.

Birincilik değildir başarı! Anne babalar genellikle başarı deyince, çocuklarının sınıf birincisi, okul birincisi olmalarını anlarlar. Kendi kafalarındaki bir mesleğe yönelmelerini beklerler.  Her zaman anne babanın beklentileriyle çocuğun gerçekleştirdikleri birbirine uymaz.

Başarmak için sevmek gerekir! Bir meslekte başarılı olmak için zeki olmak kriter değildir. O mesleği severek yapmak başarıyı en üst düzeye çıkaran etkendir.  Başarı hem bir amaç hem de bir yolculuktur. Başarıya giden bu yol, kendimize şunu sorarak başlar: “Beni ne mutlu eder?” Bizi mutlu edecek hedeflerimiz için bir yol planı yapmamız gerekir.  Bu yolda yürümeye başlamadan önce kendimize bazı sorular sormalıyız.

Benim için gerçekten önemli olan nedir? Hayatımda ne yapmak istiyorum? Kim olmak istiyorum?. Başarı, kişinin mutlu olacağı konuları tespit etmesi, onlara ulaşması için hedefler koyması, o hedefler uğruna çabalaması, bu yolculuktan heyecan duyması, ulaştığı hedeflerle mutlu olması ve kişinin bulunduğu noktadan geriye baktığında gurur duyacağı bir hayatı yaşamasıdır. Başarı, yaşamış olmaktan dolayı mutluluk duyacağımız bir süreçtir.

Başarıya giden yolda istikrar sağlamak için:

  • Başarının çocuğumuz için ne anlama geldiğini tanımlamasına rehberlik edilmelidir.
  • Çocuğunuzun hedeflerinin ve bunları başarmak için neler yapabileceğinin bir listesini yapabileceğini önerebilirsiniz.
  • Ne olursa olsun motivasyonunu ve iyimserliğini korumasına destek olmalısınız.

Lise eğitimimiz hakkında bilgi almak için tıklayınız!

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki
Çocuklarda ve Ergenlerde Kaygı Bozuklukları

Çocuklarda ve Ergenlerde Kaygı Bozuklukları

İnsanın bedensel ve ruhsal varlığını tehlikede görmesi sonucu yaşadığı

Sonraki
AİLE ORTAMINDA DİSİPLİN SAĞLAMAYA ÇALIŞIRKEN NELERDEN KAÇINILMALIDIR?

AİLE ORTAMINDA DİSİPLİN SAĞLAMAYA ÇALIŞIRKEN NELERDEN KAÇINILMALIDIR?

Disiplin kelimesinin sözlük anlamına bakıldığında “İçinde bulunulan topluluğun

Bu İçerikler Hoşunuza Gidebilir
Total
0
Share